Twórcami tej metody są dwaj francuscy kinezyterapeuci: Daniel Grosjean i Patrice Benini. Zajmują się oni mikrokinezyterapią od lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Nazwa Mikrokinezyterapia pochodzi z połączenia znaczeń micro – mały, kinesi- ruch i therapie – leczenie, co znaczy leczenie małym ruchem.

Mikrokinezyterapia to niezwykle delikatny sposób pracy z ciałem. Metoda ta pozwala na usuniecie z ciała śladów urazów, jakich człowiek doznał w ciągu swego życia. Ciało ludzkie posiada zdolności przystosowywania się do różnych sytuacji, a także zdolność do samoleczenia. Człowiek często doznaje różnego rodzaju agresji, takich jak toksyny, wstrząsy psychiczne, kontuzje itp. W większości tych przypadków potrafi poradzić sobie samodzielnie z usunięciem uszkodzeń. Jeżeli siła urazu jest większa niż możliwości obronne organizmu, to takie urazy są zapisywane w pamięci komórek ciała i pozostawiają coś w rodzaju śladu. W mikrokinezyterapii zwane są bliznami. Nagromadzenie się tego rodzaju blizn może spowodować pojawienie się choroby czy też bólu.
Mikrokinezyterapia pozwala odnaleźć ślady tych urazów na ciele pacjenta i za pomocą delikatnej stymulacji – tzw. mikropalpacji – usunąć je z pamięci komórek. Wówczas organizm uwolniony od śladów tych blizn odzyskuje siły do regeneracji, skupia się na wyleczeniu danej choroby czy usunięciu zaburzenia w funkcjonowaniu organu. Trwająca od dłuższego czasu choroba czy ból mijają całkowicie lub znacznie zmniejszają swoją intensywność. Z powyższych względów mikrokinezyterapię można stosować jako terapię profilaktyczną. Najczęstszą reakcją organizmu na uwolnienie go od śladów urazów jest ogólne odprężenie i senność.
Źródłem wiedzy o mikrokinezyterapii są połączenia organów wewnętrznych z odpowiednimi punktami na skórze. Określone części ludzkiego embrionu rozwijają się w narządy wewnętrzne, które mają połączenia z odpowiednimi punktami na skórze. Tworzą one swoistego rodzaju mapę. Stymulacja punktów na ciele powoduje reakcję w narządach wewnętrznych, mięśniach, tkankach. Zostają również zwiększone zdolności immunologiczne organizmu; wspomaga go to w zwalczaniu ubocznych skutków zażywania leków, czy też w chemioterapii, jak również przyspiesza proces samoregeneracji po urazach fizycznych i zabiegach operacyjnych.
Mikrokinezyterapia pomaga w przypadku depresji, nerwicy, migreny, oraz schorzeń o podłożu autoimmunologicznym. Jest bardzo skuteczna w terapii bólów kręgosłupa. Już po jednym zabiegu pacjent czuje ogromną ulgę, a w większości przypadków ból mija całkowicie.
Dzięki łagodnemu i bezbolesnemu oddziaływaniu doskonale sprawdza się w terapii dzieci i niemowląt. Łagodzi lub usuwa wzdęcia, niepokój, alergie, choroby układu oddechowego oraz problemy ze snem.
W przypadku kobiet działa szczególnie rozluźniająco na układ nerwowy, usuwa bóle migrenowe oraz zaburzenia i bóle związane z cyklem kobiecym.
W przypadku mężczyzn pomaga w usuwaniu przeciążeń spowodowanych pracą zawodową, stresem, jak również w chorobach układu krążenia, układu pokarmowego (zgaga, zespół jelita drażliwego).
U sportowców pomaga w terapii bólów spowodowanych kontuzjami, usuwa przykurcze mięśni oraz zmęczenie i trudności z koncentracją.
Zabiegi mikrokinezyterapii powodują głęboki relaks mięśni i układu nerwowego, ułatwiają organizmowi regenerację, przywracają witalność oraz dobre samopoczucie.